Posilující relax v Jeseníkách

Tipy na výlety v Jeseníkách

Pěší turistika

Velké mechové jezírko (Rejvíz)

(3,5km)

Mechové jezírko

Patří k největším rašelinným jezírkům v ČR. Nachází se přímo v národní přírodní rezervaci Rejvíz a dovede Vás k němu naučná stezka (2km) po haťovém chodníčku doplněná o informační tabule, jež pojednávají o vývoji zdejšího rašeliniště a biotopech rezervace. Jezírko s temně červenou vodou je obklopeno krásnými borovicemi, i když se nachází ve smrkovém lese. Všude kolem Vás je rašeliniště s masožravými rostlinami-rosnatkou okrouhlolistou a okolo poletující šídlo rašelinné a žluťásek borůvkový-pozůstatky z doby ledové.

Zřícenina hradu Kobrštějn

image003

(4km,912 m.n.m.) na skalním výběžku je výraznou dominantou krajiny. Je opředen pověstmi o zlaté kuželně a skřítcích, kde prý jednou místní pasáci pomáhali trpaslíkům stavět kuželky zhotovené ze zlata a stříbra. Ze zříceniny hradu je nádherný výhled na celý Rejvíz a okolí.  Více zde

Bublavý pramen

(2,5km) místo, kde vyvěrá voda ze země s jemným bubláním. Pramen řeky Černé Opavy.

Kazatelny

(3,5km) jsou osamocené skalní útvary a označují nejvyšší vrchol 5km dlouhého hřebene. Cestou na Kazatelny procházíte kolem Bublavého pramene.

Kamenná rozhledna Zlatý Chlum

( 6km, 875 m.n.m.)

Kamenná rozhledna

26m vysoká rozhledna z r.1899 je dominantou města Jeseník. Z věže je úchvatný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku. Jižní výhled zachycuje celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku. Za příznivého počasí je západním směrem viditelná skupina Kralického Sněžníku a severozápadním Rychlebské hory.

Zlatorudné mlýny

( autem nebo na kole sjet do Dolního údolí nebo parkoviště u Zlatých hor )

Zlatorudné mlýny

Středověký hornický skanzen vybudovaný ve volné přírodě na řece Olešnici u Zlatých Hor v Údolí ztracených štol. K vidění jsou funkční repliky vodních mlýnů ze 14.stol. Naučná stezka Vás seznámí se způsobem zpracování zlata. Dovede Vás i k místu s obdivuhodným optickým klamem, kde “teče voda do kopce”.

Lurdská jeskyně

Lurdská jeskyně

Roku 1909 pod skalním převisem Josefovy skály byla zbudována Lurdská jeskyně. Vznikla tradice vynášení sošky Panny Marie Lurdské k Lurdské jeskyni. Vždy 1. května rejvízský farář vyzvedl sošku z místního kostela Panny Marie a s procesím věřících ji vynesl k Lurdské jeskyni, kde ji umístil na kamenný oltář. Od tohoto dne slouží místo k upřímné zbožnosti, modlitbám a duchovnímu odpočinku věřících.

Cykloturistika

Čertovy kameny

( 7km, 693m.n.m.)

image010

Jeden z největších mohutných skalních útvarů na Jesenicku. Skála 40m vysoká, 100m dlouhá, na vrcholku je vyhlídková plošina na údolí říčky Bělá, Jeseník a polské roviny. Díky kolmým a převislým stěnám je vyhledávaná horolezci.

Ruský lesní hřbitov

(7km)

Ruský lesní hřbitov

Kulturní památka. Za 2.světové války zde býval zajatecký tábor. Nyní je v tomto prostoru hřbitov ruských válečných zajatců – obětí skvrnitého tyfu. Více zde…

Do Mnichova u Vrbna pod Pradědem

(9km)

Po mírném velice pohodovém terénu lesem podél šumící řeky Černé Opavy po lesní asfaltce (bez silničního provozu). V Mnichově lze navštívit rybářskou kolibu, kde si můžete nalovit pstruhy nebo zakoupit jiné ryby.

Další lesní stezky vedoucí k zajímavým místům.

Celodenní výlety

 • Priessnitzovy lázně Jeseník
 • Lipová lázně – doporučujeme navštívit hospůdku Na Gruntě, kde vaří výborná česká jídla, velké porce a za skvělé ceny. V Lipové lázni je možnost si zahrát golf na menší ploše (v zimě sjezdovka) s cca 8 jamkami.
 • Karlova studánka
 •  Jeskyně Na pomezí – (20km)
 • Jeskyně Na špičáku – (20km)
 •  Ramzová –Šerák – možnost vyjet sedačkovou lanovkou na Šerák.
 •  Javorník – zámek Jánský vrch
 • Velké Losiny – muzeum ruční výroby papíru, zámek, termální koupaliště
 •  Vodní elektrárna Dlouhé stráně – Jeden z největších divů České republiky, přečerpávací vodní elektrárna spol. ČEZ, Loučná nad Desnou
 •  Výlet do Polska – nákupy, jezera a přehrady na koupání a vodní sporty

Za koupáním

 •  Přírodní koupání na Rejvízu, krytý bazén, vířivka a sauna
 •  Městské koupaliště v Jeseníku
 •  Krytý bazén v Priessnitzových lázních s výřivkou
 •  Krytý bazén v České vsi
 •  Přírodní koupání v zatopeném lomu – Písečná (17km)

Tipy na zimu

Rejvíz je ideálním místem pro běžecké lyžování. Mírné terény, upravené stopy, spousta tras přes les i louky. Můžete se zúčastnit i mnoha sportovních akcí a tradičních soutěží.
Za sjezdovým lyžováním je třeba zajet kousek dál – Dolní Údolí (3km), sjezdovka Miroslav (za Jeseníkem), Ramzová, Filipovice, Červenohorské sedlo, Petříkov, Ostružná, Ovčárna-Praděd.